The Summer I Turned Pretty – 2022 Dizi

Amazon’un bu dizisini bir kısa yaz ve gençlik dizisi diye izlemeye başlamıştım.

Böyle gençlik dizilerini bazen severim. Romantik, temiz ilk aşk hikayeleri, aşkını itiraf et-etme gerilimi falan hoşuma gider.

Bu da öyle başladı aslında.

Ergenlik ile serpilip güzelleşmiş kızımız Belly,  her yaz beraber vakit geçirdikleri annesinin arkadaşının okyanus kıyısındaki evine gitmek için hazırlık yapmaktadır. Filmin başında kızımızın bu teyzenin iki oğlundan (Conrad ve Jeremiah) büyüğüne çok uzun yıllardır aşık olduğunu öğreniriz. Ama bir türlü cesaret edip ona açılamamıştır. Ama bu yaz biraz daha özgüvenli olduğundan kafasında bazı hedefleri vardır.

Yazlık eve gelince abisi Steven ve kızımız Belly yakın arkadaş oldukları bu iki çocukla hemen eski dostluklarını pekiştirirler. İki oğlan da bu iki kardeşi görmekten mutlu olmuş gibilerdir.

Dizi iyi hoş başlar. Kardeşler arası gerginlikler, ergen delikanlıların tripleri, ergen platonik aşık kız krizleri, zengin kız fakir oğlan varyasyonları vs. şirin, hoş, geyik geçer.

Ama bir noktadan sonra esas kız olma sıfatıyla zaten ön planda olan Belly’nin ben merkezci tavırları sevimsiz gelmeye başlıyor. Önce uzun yıllardır aşık olduğu Conrad ile bu yaz beklediği yakınlaşmayı yaşayamaması, sonra ona azıcık gülen her çocukla ay ben aşık oldum tavırları, sürekli ilgi alaka beklemesi, karakteri çok sevimsiz, itici bir hale sokmuş.

Baş erkek karakterler de birbirinden tuhaf ve dengesiz. Bilemedim. Bir sevemedim. İzleyip kolayca bitirdim ama özenti tiplerle dolu sevimsiz ergenlerin hikayesi sıcak gelmedi. Açıkçası ilk başladığında bana biraz Stealing Beauty filmini anımsatmış, uzun yıllar Conrad’a karşılıksız aşıkken, Jeremiah’ın aşk itirafı sonrasında o filmdeki karakter gibi hiç beklemediği bir aşk bulacak sanmışken zarif bir dönüş beklemenin fazla olduğunu gösterir dizi. Hani konu zaten çok aman aman değil de, canlandırmalar falan iyi olsaymış bari.

Dizi Jenny Han ismindeki Kore kökenli Amerikalı bir yazarın gençlik romanı serisinden uyarlanmış. Devamında iki kitap daha varmış. Dizi tutmuş bu arada, devamını da çekeceklermiş. İlginç. Herhalde beğenenler olmuş. Ben katılamayacağım maalesef. Daha uyduruk bütçelerle yapılmış, daha samimi gençlik aşkı dizileri/filmleri izledim.

© Site içerisinde yazıların tüm hakkı saklıdır.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s