Netflix Persuasion/ İkna Filmi Fragmanı hk.

İkna benim en sevdiğim Jane Austen romanıdır. Uzun zamandır bu romanın üzerine birşeyler yazmak istiyordum. Hatta tekrar okuyup, notlarımı çıkartıyordum ancak bir türlü sırası gelip yazıyı bitiremedim.

Bu esnada Netflix’in yeni bir İkna çekeceğini duyunca ne yalan söyleyeyim heyecanlanmıştım. Filmin fragmanı yayınlanınca hemen izledim. Tabi ki Netflix yine hiç şaşırtmadı. Korkunç ötesi bir uyarlama gibi gözüken bir fragman ile karşıladı beni.

Yanlış anlaşılmasın. Dönem filmi olarak kötü değil ama gördüğüm kadarıyla İkna romanı uyarlaması olarak bir felaket gözüküyor. Yoksa yine Asya, Hint, Afrika kökenli insanları dahil etmelerine kızmadım. Problem baş karakteri değiştirmeleri.

Anne Eliot en sevdiğim Jane Austen baş karakterlerinden biridir. Bu konuda İkna romanının yazısında istediğim detayda yazacağım ama kısaca söylemek gerekirse, Anne fragmanda gösterildiği gibi ilgi budalası, abartılı hareketler yapan bir kadın değil, düşüncelerini dışarıya kolay yansıtmayan bir kadındır.

Kaptan Wentworth ile uzun zaman sonra ilk defa karşılaştıklarında ona, sende fena durmuyorsun ya da ona benzer bir cümle sarf edecek cıvıklıkta değildir. Ya da yeğenlerinin önünde reçelden bıyık yapıp bunu silmeyi unutacak biri de değildir. (üzgünüm ama bunu sevimli bile bulamadım. Saçma, manasız, gereksiz)

Dördüncü duvarı yıkarak dönem filmine biraz hareket katmak istemiş olabilirler ama bunu Anne Elliot ile bu şekilde yapmamalarını dilerdim. Bir önceki İkna uyarlamasında ne güzel günlük tutturmuşlardı.

Hafif modern bir uyarlama yapmaya çalışmalarını anlıyorum, ama neden her baş kadın karakter sakar/ilgi odağı olmayı seven/hazır cevap olmak zorunda. Jane Austen’in yarattığı böyle olan karakterler var zaten. Anne Elliot ve Fanny Price gibi karakterler daha içe kapanık kızların kadın kahramanıdır. Buna dokunmalarını kınıyorum (kimsenin çok dikkate alacağını sanmasam da) .

Neyse, tabi ki film çıkınca izleyeceğim ama şu noktada kesinlikle önyargılı olduğumu itiraf ediyorum ve filmi de neresi ile ilgili eleştiri yazabilirim diye izleyeceğim. Umarım beni yanıltır.

© Site içerisinde yazıların tüm hakkı saklıdır.

–> izledikten sonra: Yanıltmadı. Film ile ilgili yazım…


Netflix Persuasion/ İkna Filmi Fragmanı hk.” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s